Počúvate hudbu?

Väčšina z vás odpovie áno. A že ju máte radi, a že ju počúvate vždy a všade. Ale je to čo počúvate, naozaj hudba, a nie len náhodný zhluk frekvencií? A počúvate naozaj hudbu v kvalitnom formáte?

Čo väčšina z vás počúva a na akej kvalite?

No, stavím sa s vami o 10€ (ktoré aj tak nemám) o to, že to je najčastejšie zvukový formát MP3 s bitovou frekvenciou 128 kilobitov za sekundu. Ale väčšina z vás to nevie. Prečo? Lebo jednoducho väčšine ľudí ide len o hlúpe texty, prehnané basy a elektronické zvuky v pesničke, čiže nie o estetický zážitok s hudby. Ďalej preto,lebo sťahujete prvé pesničky čo vám google vyhodí. A aj preto, lebo pesničky sú väčšinou prehrávané na reprákoch mobilných zariadení, čiže žiadne stereo, žiadne slúchadlá. A ani tie slúchadlá, čo používate, nie sú žiadna výhra. Česť výnimkám! Ale nájsť medzi Beatsmi, Skullcandysmi a inými kelímkami so šnúrkou nejaké iné značky, kvalitnejšie, je nemožné.

Takže teraz k veci. Frekvencia pesničky sa meria v kilobitoch za sekundu a je to rýchlosť dátového toku. Čím väčší dátový tok = tým viac dát = tým kvalitnejšia pesnička a tým viacej tónov a zvukov.  Poznáme obvykle tieto frekvencie:

Frekvenice MP3 súborov (Stratový formát):

  • 8 kbps – Kvalita hovoru na mobilnom telefóne.
  • 96 kbps – Kvalita rádiového FM vysielania v MP3 formáte.
  • 128 kbps – CD kvalita. Ha, Dobrý fór! Nie, nie je to CD kvalita, len najčastejšia frekvencia MP3, pričom každá piata frekvencia  je vynechaná (1 frekvenciu si predstavte ako 1 tón).
  • 192 kbps – Menej rozšírená frekvencia, taký bastard.
  • 256 kbps –  Túto frekvenciu používa iTunes na ich MP3, na internete je málo rozšírený. Počuteľný rozdiel oproti 128 kbps, ale stále je každá deviata frekvencia vynechaná.
  • 320 kbps – Najlepšia a najväčšia frekvencia MP3. Vynechaná je iba každá dvanásta frekvencia a rozdiel oproti 128 kbps bije do uší. Už sa dajú počuť aj výšky, aj stredy. Nie len basy.       Odporúčaný formát  pre nenáročnejších užívateľov alebo užívateľov s obmedzenou kapacitou ukladacieho priestoru pre hudbu. Veľa diskografie je práve v tejto kvalite, stačí sťahovať z     torrentov a warezov, nie z prvej stránky kde mi vyhodí google po zadaní názvu pesničky.

Frekvencie FLAC a WAV súborov (Bezstratový a Málo stratový formát):

  • od cca. 640 po cca. 1000 kbps – FLAC – zvukový formát, kompresný bezstrátový formát, ktorý je 2 až 3 krát väčší a kvalitnejší ako MP3 s frekvenciou 320 kbps. Počujete všetko, pekne a čisto. Nádherný zvuk, stojí za to. Najväčšia časť diskografie je v tomto formáte. Sťahuje sa najčastejšie z torrentu, prehrávanie je na PC bezproblémové, na Androide na to poslúži PowerAMP aplikácia a verím, že na Apple to neprehráte, i keď čo viem. Skúste a uvidíte. Najviac odporúčaná frekvencia a formát, FLAC stojí za to. Odporúčam skúsiť.
  • od cca. 1000 kbps vyššie – WAV – zvukový formát, nekompresný bezstratový formát, licencovaný Microsoftom a IBM,  poskytuje kvalitu zvuku v NAOZAJSTNEJ CD kvalite, čiže tak ako bolo originálne CD nahraté. Zaberá miesto a dá sa spustiť asi iba na PC. Väčšina týchto wav súborov na diskoch majú avšak proti pirátsku ochranu, treba ju odstrániť programom. O tom ale bude reč nabudúce.

Resumé a porovnania:

Takže, vymažte váš playlist a nahrajte si nové MP3 s frekvenciou 320kbps alebo rovno si zaobstarajte FLAC. Mp3 je dobrá na mobily, na počítače skôr FLAC, poprípadne WAV. Ďalej, čo vnímať na pesničkách? Basy? ANI OMYLOM. Jednak to čo vy nazývate basy nie sú plnohodnotné basové tóny a jednak basy netvoria celú pesničku. Aj výšky a stredy sú dôležité, a čím väčšia kvalita, tým väčší rozsah počuteľnosti a tým lepší zážitok z pesničky. A áno, lepší zážitok aj z homosongov. SWAGeri teraz asi zoberú servery Piratebay napchaté 320 kbps MP3 diskografiou análnym frontálnym útokom. Takže,  sťahujte radšej celú diskografiu, poprípade album v lepšej kvalite, ktorú si potom môžete poprípade skonvertovať ako samostatnú pesničku v nižšej kvalite. Sťahujte cez torrenty alebo warez fóra, tam spoľahlivo nájdete to čo hľadáte. A rada na záver – ak môžte, na počúvanie hudby používajte slúchadlá. Kvalitné slúchadlá. Ale aj o tom bude raz článok. A ešte malý bonus na záver, RAR súbor s 1 pesničkou v rôznych kvalitách pre porovanie. Sami uvidíte rozdiel 😉 Ak nie ste ovšem nahluchlý alebo bez hudbného sluchu, vtedy vám ani Pán Boh, súdruh Fico alebo feťák Laci nepomôže.

Neskôr pribudne sľubovaný RAR so vzorkami na porovnanie, len to chce čas. Zajtra 2.8 by to už malo byť hotové.

Reklamy